Atrakcje turystyczne dla całej rodziny!
Kudowa-Zdrój to miasteczko położone w południowo-zachodniej Polsce, tuż przy granicy z Czechami. Miejsce przyciąga turystów nie tylko malowniczymi krajobrazami Gór Stołowych, ale także bogatą historią jako uzdrowisko. Już od XVII wieku Kudowa-Zdrój jest znana z dobroczynnych właściwości wód mineralnych, które przyciągają kuracjuszy z różnych zakątków Europy.
Podczas spaceru po zabytkowym Parku Zdrojowym, rodziny mogą cieszyć się świeżym powietrzem i pięknem przyrody. Dla dzieci szczególnie atrakcyjna będzie wizyta w Muzeum Zabawek, Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, Szlaku Ginących Zawodów oraz w skansenie Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Rodzinom, które lubią aktywny wypoczynek, polecamy liczne szlaki turystyczne oraz rowerowe w okolicach Kudowy, które oferują wspaniałe widoki i niezliczone możliwości do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Warto również skorzystać z lokalnych restauracji, serwujących tradycyjne dania kuchni polskiej i czeskiej, co pozwala poczuć klimat regionu nie tylko poprzez zwiedzanie, ale także smakowanie.
Zapraszam do przeczytania dalszej części wpisu i zainspirowania się naszymi rodzinnymi wycieczkami i zaplanowaniu wspólnego czasu w Kudowie-Zdroju.
🌳 Park Zdrojowy
Historia Parku Zdrojowego sięga XVIII wieku. Park położony w centrum uzdrowiska, u podnóża Parkowej Góry, został urządzony w stylu angielskim i rozbudowany na początku XX wieku. Dziś odzyskuje swój dawny blask, zachwycając odwiedzających bogactwem roślin i architekturą. W parku można podziwiać: rododendrony, saganowce, draceny, kaktusy, agawy i opuncje. Wśród drzew wyróżniają się: sudecki świerk, buk purpurowy (ponad 200 lat) oraz najstarsze drzewo w parku – około 300-letni jesion wyniosły.
Park Zdrojowy jest także miejscem bogatym w atrakcje turystyczne. Znajduje się tam Pijalnia Wód Mineralnych, słynąca z pięknych fresków przedstawiających Dolny Śląsk z początku XX wieku. W parku można również znaleźć muszlę koncertową, podświetlaną fontannę oraz Teatr Pod Blachą, będący dawną halą spacerową.
W okolicach parku znajdują się zabytkowe budynki sanatoryjne Zameczek i Polonia. Warto przespacerować się do tężni solankowej, gdzie inhalacje wspomagają układ oddechowy oraz Ogrodu Muzycznego im. druha harcmistrza Władysława Skoraczewskiego. Jest to niewielki, ale bardzo malowniczy obszar, na którym znajdują się fortepian, harfa, kontrabas, stanowisko dyrygenta oraz rzeźba skrzypka – Marka Jasińskiego, który przez ponad 45 lat prowadził kudowską orkiestrę zdrojową jak i pozostałych Uzdrowisk. Ciekawym miejscem jest także Altana Miłości na Górze Parkowej, skąd roztacza się wspaniały widok na miasteczko.
W parku jest także ścieżka zdrowia, plac zabaw dla dzieci oraz nowoczesny kompleks rekreacyjny „Słoneczne Termy Zameczek” z basenem i strefą saun. Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych to kolejna z licznych atrakcji parku, a dla dzieci dodatkową frajdą będzie przejażdżka mini pociągiem Balbinką.
💧 Pijalnia wód mineralnych
Jednym z najciekawszych budynków w Parku Zdrojowym jest Pijalnia Wód Mineralnych – największa na całym Dolnym Śląsku. Historia pijalni sięga XVIII wieku, kiedy została założona przez barona von Stillfrieda. Budynek jest półkolisty z ogromnymi oknami, które zapewniają doskonałe nasłonecznienie wnętrza. Dodatkowo wnętrze zdobią malunki węgierskiego artysty Arpaga v. Molnara nadając miejscu szczególny charakter.
Kudowa-Zdrój korzysta z 7 źródeł o różnorodnym składzie i właściwościach leczniczych. Wody te są używane do picia i kąpieli, a ich regularne spożywanie zaleca się w leczeniu anemii, chorób nerek, problemów z układem trawiennym, nadciśnienia tarczycy i otyłości. W pijalni można spróbować dwóch rodzajów wód leczniczych: Śniadecki i Marchlewski. Obie są dostępne w wariantach zimnym i ciepłym, a ich smak jest mocno metaliczny i wyrazisty. Wejście na teren Pijalni jest bezpłatne, a za symboliczną opłatę można do woli popijać lecznicze wody. W eleganckim budynku znajdują się także sklepiki z pamiątkami oraz kawiarnie.
⛰️ Góra Parkowa z altaną miłości i ścieżką zdrowia
Góra Parkowa to najwyższy i jednocześnie najciekawszy punkt widokowy w Kudowie-Zdroju o wysokości 477 m n.p.m. Jest popularnym miejscem spacerów: mieszkańców, kuracjuszy i turystów, dzięki położeniu blisko dzielnicy uzdrowiskowej. Największą atrakcją Góry Parkowej jest Altana Miłości, kościółek ewangelicki oraz park linowy, a maszt radiowo-telewizyjny stojący na szczycie jest widoczny z każdego miejsca w Kudowie.
Altana została wybudowana na początku XX wieku, a w 2014 roku przeszła gruntowną renowację w ramach projektu „Miejsca pełne widoków w Euroregionie Glacensis”, co sprawiło, że stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i bezpieczna dla odwiedzających. Roztacza się z niej przepiękny widok na Kudowę-Zdrój, Wzgórza Lewińskie oraz podgórze Gór Orlickich.
Dodatkowo, na Górze Parkowej znajduje się nowoczesna, ponad kilometrowa ścieżka zdrowia, podzielona na kilka stacji do ćwiczeń. Jest to doskonałe miejsce dla osób dbających o kondycję fizyczną i z pewnością spodoba się dzieciom.
🧸 Muzeum Zabawek
To największe muzeum zabawek w Polsce! Na powierzchni 400 metrów kwadratowych zobaczysz ponad 5500 zabawek z różnych miejsc i czasów – od starożytności aż po lata 90. XX wieku. Te wyjątkowe zabawki przeniosą Cię w świat dzieciństwa, przypominając ulubione autka, klocki czy lalki.
Wśród eksponatów znajdziesz zabawki liczące nawet 2000 lat: lalki, klocki, pojazdy, figurki zwierząt, zabawki optyczne, szopki bożonarodzeniowe, sakralne i wiele innych. Poznasz mnóstwo ciekawostek i historię: misia, matrioszki, lalki Barbie czy klocków LEGO. Są tam także interaktywne elementy! Będziesz mógł uruchomić 90-letnią maszynę parową, posłuchać pozytywki, włączyć miniaturowe pociągi i statki. Zobaczysz także makietę miasteczka, po którym jeździ pociąg, co z pewnością spodoba się fanom kolei i modelarstwa.
Fajnym doświadczeniem jest również wejście do dawnej sali lekcyjnej, gdzie będziesz mógł usiąść w 70-letniej ławce i zrobić sobie zdjęcie w szkolnym mundurku. Podczas zwiedzania miej oczy szeroko otwarte – może odkryjesz tajny szyfr i hasło, które uczynią Twoją wizytę jeszcze bardziej radosną!
🏔️ Ekocentrum
Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych to miejsce, gdzie mali i duzi odkrywcy znajdą coś dla siebie. To nie tylko punkt startowy do wędrówek, ale i fascynująca podróż przez przyrodę i historię Gór Stołowych. Leśna winda, gry edukacyjne, quizy, ciekawostki o zwierzętach, zabawy sensoryczne, symulator lotu ptaka, wędrówka w czasie przez ponad 60 milionów lat i możliwość spojrzenia na świat oczami zwierząt, to tylko niektóre z atrakcji, które tam znajdziecie. Jestem pewna, że zarówno dzieci, jak i dorośli zgłębią tam tajemnice przyrody, poznają historię gór, legendy z nimi związane oraz naprawdę będą się świetnie bawić. Ekocentrum powstało przy budynku dyrekcji Parku Narodowego, jako celem jest promowanie walorów przyrodniczych i kulturowych Gór Stołowych. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Szlakom turystycznym oraz niesamowitym formacją skalnym, labiryntom, punktom widokowym i szczytom w Górach Stołowych przyjrzymy się w innym wpisie. Zabiorę Was wtedy w najpiękniejsze zakątki Parku Narodowego, taki jak:
👉🏻 Szczeliniec Wielki
👉🏻 Schronisko PTTK pod Szczelińcem
👉🏻 Błędne Skały
👉🏻 Skalna Czaszka
👉🏻 Białe Skały
👉🏻 Kładki na szlaku Lisia Przełęcz-Polana Imka
👉🏻 Skalne Grzyby
👉🏻 Radkowskie Bastiony
👉🏻 Skały Puchacza
👉🏻 Narożnik
👉🏻 Fort Karola
👉🏻 Pielgrzym
👉🏻 Ścieka Skalnej Rzeźby
👉🏻 Schronisko PTTK Pasterka
👉🏻 Torfowisko Niknące Łąki
👉🏻 Kręgielny Trakt
👉🏻 Wodospady Pośny
🏺 Szlak Ginących Zawodów
Szlak Ginących Zawodów to wyjątkowe miejsce, które przeniesie Was w czasie do epoki, gdy rzemiosło i praca ręczna dominowały nad masową produkcją. Obejrzycie pracę garncarza, który z kawałka gliny tworzy piękne naczynia, a także spróbujcie świeżo wypiekanego chleba z tradycyjnego pieca. Jeśli tylko będziecie chcieli, spróbujecie własnych sił w tworzeniu unikatowych wyrobów.
Zobaczycie imponujący wiatrak koźlak z 1886 roku, który został przywieziony lata tamu przez właściciela obiektu z innej wsi. Zwiedzicie dawną kuźnię, gdzie kowal pokaże Wam ile pracy trzeba włożyć aby wykuć podkowę.
Nie zapomnijcie wejść do chatki robótek ręcznych, gdzie spotkacie tkaczkę przy pracy i zobaczycie dawne sprzęty gospodarstwa domowego. Na koniec czeka na Was chata pełna strojów ludowych oraz mini ZOO, gdzie można nakarmić: alpaki, lamy, a nawet wielbłąda! To nie tylko lekcja historii, ale i wspaniała zabawa dla całej rodziny. Szlak Ginących Zawodów inspiruje do docenienia piękna rzemiosła.
🏡 Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego
⭐️ Ruchoma szopka w Czermnej
🤸♀️ Capitalna Zabawa
Capitalna Zabawa to jedno z najfajniejszych miejsc dla dzieci w Kudowie-Zdroju. Daję słowo, że żadne dziecko nie wyjdzie stamtąd niezadowolone. Sala zabaw ma 372 m2 powierzchni, na której postawiono wysoki na 7 metrów małpi gaj z 3 poziomami atrakcji. Na dzieci czekają zjeżdżalnie, kolorowe labirynty, tory przeszkód, trampolina, tyrolka, basen z piłkami, a także różnego typu ścianki wspinaczkowe. Wszystkich atrakcji w obiekcie jest aż 89!
Sala zabaw powstała w dawnym budynku kina Capitol, stąd nazwa obiektu. Została stworzona z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Dzięki temu, gdy dzieci się bawią rodzice, mogą odpocząć, napić się kawy lub skosztować domowego, pysznego ciasta w kawiarni. Wizyta w tym miejscu to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi w wietrzne, deszczowe albo bardzo upalne dni podczas pobytu w Kudowie-Zdroju. Dzieci na pewno będą zadowolone. Istnieje także ryzyko, że nie będą chciały wyjść. 🙂
💚 Zapraszamy do Kudowy-Zdrój
Nasz rodzinny pobyt w Kudowie-Zdroju był zaskakująco udany, znacznie lepszy niż się spodziewaliśmy. Pełen niezapomnianych przygód i radości. Kudowa-Zdrój to świetne miejsce na relaks i aktywny wypoczynek. Oferuje nie tylko piękne widoki, ale także bogatą ofertę kulturalną i gastronomiczną.
Odwiedziliśmy liczne atrakcje turystyczne: salę zabaw, centrum naukowe, skansen oraz wędrowaliśmy po malowniczych szlakach Gór Stołowych. Z pewnością wrócimy, aby odkryć jeszcze więcej uroków uzdrowiska. Planujemy zobaczyć Kaplicę Czaszek, Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych oraz przejść tor w parku linowym na Wzgórzu Parkowym.
Kudowa-Zdrój ma mnóstwo do zaoferowania turystom! Na wiosnę i lato, gdy w Parku Zdrojowym zaczynają kwitnąć ozdobne krzewy, a przed pijalnią pojawiają się ogromne donice z palmami, jest naprawdę pięknie. Uzdrowisko po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy, a nie tylko w filmikach i na zdjęciach w internecie. Jestem pewna, że na długo zostanie w Waszych wspomnieniach!
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.