fbpx

🍁 Ścieżka Hochbergów

Agnieszka Majewska
Agnieszka Majewska 6 Min Czytania
fot. ©ahojprzygodo.com | Zamek Książ, Wałbrzych 2024

Malownicza trasa wokół Zamku Książ

AHOJ! 🌳 Czy wiedzieliście, że wokół Zamku Książ poprowadzono malowniczą Ścieżkę Hochbergów? Z jednej strony ścieżka biegnie wzdłuż rzeki, a szum wody i śpiew ptaków tworzą idealną atmosferę do relaksu i wyciszenia. Z drugiej prowadzi również przez liczne mostki i kładki, które biegną nad stromymi urwiskami, dodając wędrówce dreszczyku emocji.

Podczas spaceru możecie podziwiać m.in. imponujący cis „Bolko”, który ma od 400 do 600 lat i jest największym cisem w Sudetach! Warto zatrzymać się przy ruinach Starego Książa, które wznoszą się majestatycznie nad doliną Pełcznicy oraz przy Łabędzim Stawie, gdzie kiedyś znajdował się grób dzieci Hochbergów. Dziś pozostały tam jedynie kamienne płyty, ale miejsce to wciąż emanuje tajemniczością. Zapraszamy do dalszej części wpisu i odkrycia tej niezwykłej „górskiej”  trasy Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Zamek i rodzina Hochbergów

Zamek Książ, położony w Wałbrzychu, jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce, zaraz po Zamku Królewskim na Wawelu i Zamku Krzyżackim w Malborku. Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to został zbudowany przez księcia Bolka I Surowego.

Zamek przeszedł przez wiele rąk i był wielokrotnie przebudowywany, co sprawia, że łączy w sobie różne style architektoniczne, od gotyku po barok i neorenesans. Największy rozkwit przeżył pod rządami rodziny Hochbergów, która uczyniła go jednym z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Europie.

Ścieżka Hochbergów wokół Zamku Książ została nazwana na cześć jednego z najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów arystokratycznych na Śląsku. Hochbergówie pochodzili z Miśni i osiedlili się na Śląsku pod koniec XIII wieku. W ciągu wieków rodzina ta zdobyła ogromne majątki, w tym Zamek Książ oraz Pszczynę.

Najbardziej znanymi przedstawicielami rodu byli Hans Heinrich XV oraz jego żona Księżniczka Daisy, czyli Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless – właściciele Zamku Książ na przełomie XIX i XX wieku. Rodzina Hochbergów była znana nie tylko z bogactwa, ale także z działalności społecznej i kulturalnej.

Parking oraz wejście na ścieżkę

Auto możesz zaparkować na parkingu przy samym zamku/kasach w kwocie 30 zł lub kawałek dalej na ulicy Piastów Śląskich na sporym parkingu przy stadninie w kwocie 20 zł (informacje z września 2024 roku). Wejście na szlak znajduje się pomiędzy kasami i parkingiem. Nie jest oznaczone. Przy kierunkowskazie należy zejść schodami w dół, podążając w stronę przystanku autobusowego. Jeśli zostawiłeś auto wyżej przy stadninie, możesz bezpośrednio z parkingu dojść do ścieżki Hochbergów ulicą Jeździecką. Kieruj się w stronę Ruin Amfiteatru. Przy tablicy informacyjnej schodzi się w dół spacerując obok strumyka.

Cis “Bolko” to pierwszy przystanek na Ścieżce Hochbergów. Jeśli nie chcesz przejść całego szlaku, to możesz znacząco skrócić dojście do ruin, rozpoczynając spacer przy punkcie widokowym na Zamek Książ. Będzie to końcowy fragment szlaku, ale najbardziej widokowy.

Warto wiedzieć

📌 Ścieżka Hochbergów, taras widokowy przy ruinach zamku Stary Książ, Wałbrzych, Dolny Śląsk.
⏳ Przeznacz na przejście całej trasy z dziećmi około 3 godzin. Według mapy trasę można pokonać w 1 godzinę i 45 minut.
🥾 Trasa przebiega w formie pętli i ma 4,5 km długości.
❗️ Uwaga szlak często przebiega wzdłuż stromych skarp, na których brakuje barierek.
⚠️ Uwaga aktualnie część szlaku jest niedostępna i zamiast podążać żółtym szlakiem, należy na wysokości ruin odbić w czerwony szlak i mocno wspinać się pod górkę.
👧🏻 Dzieci należy mieć cały czas na oku lub trzymać za rękę i uprzedzić o tym, jaką trasą będziecie spacerować.
⛈️ Nie wybieraj się na szlak w trakcie deszczu lub zaraz po nim. Będzie ślisko i niebezpiecznie.
🦮 Według regulaminu pies na szlaku powinien być na smyczy. Nasza Aria jednak tak ciągnęła na smyczy, że stwarzała dla nas realne niebezpieczeństwo, dlatego puściliśmy ją wolno na własną odpowiedzialność.
👶🏻 Trasa nie nadaje się dla wózków.
🍰 W Zamku Książ znajdują się kawiarnie jak i restauracje.

Długo zwlekałam z wycieczką na Ścieżkę Hochbergów. Często byliśmy w Książu, jednak zawsze brakowało czasu na przejście całej pętli lub dotarcie do ruin Starego Książa. Na mojej liście dolnośląskich miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest wiele takich perełek. Podobnie jak miejsc, które już odwiedziliśmy, ale jeszcze nie pojawiły się na naszych mediach społecznościowych. Czuję, że teraz, po powodzi gdy województwo zostało tak dotknięte, jest idealny moment, by działać, tworzyć i pokazywać Wam, jak wiele do zaoferowania mają Dolny Śląsk i Opolszczyzna. Będzie tego sporo na naszym profilu. Przecież stworzyliśmy książeczki dla dzieci o tych województwach, a większość atrakcji z przewodnika nigdy nie opisałam na blogu. Czuję, że w ten sposób mogę pomóc i skierować Waszą uwagę na te regiony, które teraz najbardziej tego potrzebują.

A Wy? Macie takie miejsca na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, które od dawna chcecie odwiedzić, ale wciąż czekają na swoją kolej?

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment