👌 Idealne miejsce na rodzinny weekend.
👉 W tym wpisie przedstawię ci kilka propozycji, co zobaczyć i zrobić w województwie świętokrzyskim, aby zapewnić rodzinie niezapomniane wrażenia i wspomnienia.
Dodam, że wszystkie atrakcje zwiedzaliśmy na zaproszenie Lokalnej Organizacji Turystycznej „Góry Świętokrzyskie” ZACZYNAJMY! 👇
🧌 PARK LEGEND
🗽 SABAT KRAJNO
OSIOŁKOWO
🛖 OSADA NEOLITYCZNA W KOPCU
W Osadzie Neolitycznej w Kopcu przeniesiesz się do epoki neolitu i poznasz życie ludzi, którzy zamieszkiwali te tereny wiele tysięcy lat temu. W tym niezwykłym miejscu przyjrzysz się codzienności mieszkańców oraz zobaczysz rekonstrukcje 14 obiektów sprzed 5500 lat. To okres kiedy narodził się współczesny świat oparty na rolnictwie i osiadłym trybie życia. W wiosce czeka również neolityczne mini ZOO, w którym zobaczyć można zwierzęta hodowane oraz te, na które polowali ówcześni myśliwi. Konieczni musimy tam wrócić latem, ponieważ w sezonie, każdy z odwiedzających ma okazję samemu ulepić garnek, strzelić z łuku, czy złowić rybę korzystając z metod znanych w epoce kamienia!
🏰 ZAMEK KRZYŻTOPÓR
Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to jedna z najbardziej fascynujących i tajemniczych budowli w Polsce. Zbudowany w latach 1621-1644 przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego, był do czasu wybudowania Wersalu największą budowlą pałacową w Europie!!! Niestety, zamek nie doczekał się długiej świetności i został zniszczony podczas potopu szwedzkiego w 1655 roku. Od tego czasu pozostaje w stanie ruiny, ale wciąż zachwyca swoją architekturą i historią.
Zamek Krzyżtopór to przykład stylu włoskiego typu palazzo in fortezza, czyli pałacu otoczonego fortyfikacjami bastionowymi. Zamek miał 365 okien, 52 kominy, 12 sal balowych i 4 wieże, co miało symbolizować dni, tygodnie, miesiące i pory roku. W zamku znajdowały się także liczne udogodnienia, takie jak ogrzewanie, wodociągi, fontanny, stajnie, piwnice, a nawet akwarium ze szklanym stropem w sali jadalnej. Zamek był bogato zdobiony freskami, rzeźbami, obrazami i gobelinami, a także kolekcją broni i zbroi.
Dziś zamek Krzyżtopór jest udostępniony do zwiedzania i oferuje wiele atrakcji dla turystów. Można podziwiać jego imponujące ruiny, spacerować po ogrodach w stylu włoskim, uczestniczyć w nocnych zwiedzaniach z pochodniami, a nawet spotkać się ze Świętym Mikołajem w grudniu. Zamek Krzyżtopór to idealne miejsce dla miłośników historii, kultury, przygód i tajemniczych legend. Na nas zrobił ogromne wrażenie.
🔥 MUZEUM STAROŻYTNEGO HUTNICTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
To muzeum jest niesamowite!!! Figury woskowe, ekspozycje, pokazy multimedialne, jak i sam budynek zasługuje na wielkie brawa. Koniecznie musicie się tam wybrać! Zobaczycie tam wiele ciekawych informacji związanych z historią i technologią wytapiania żelaza w Górach Świętokrzyskich. Oto niektóre z nich:
🔥 Wystawa stała prezentuje proces produkcji żelaza od wydobycia rudy do wytopienia bryły żelaza. Zobaczysz tam m.in. narzędzia, maszyny, modele pieców i dymarek, a także eksponaty mineralogiczne i archeologiczne.
🎬 Film edukacyjny „Geneza Żelaza”, który pokazuje w kinie 3D, jak wyglądał starożytny ośrodek hutniczy i jak przebiegał proces wytapiania żelaza.
🛖 Osada Starożytna z epoki żelaza, która odtwarza chaty i warsztaty z tamtego okresu. Możesz tu zobaczyć, jak żyli i pracowali ludzie w erze żelaza, a także spróbować swoich sił w różnych warsztatach, takich jak garncarski, zielarski czy hutniczy.
⛪️ ŚWIĘTY KRZYŻ I PLATFORMA WIDOKOWA
Na Świętym Krzyżu, który jest często nazywany również Łysą Górą, znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. To charakterystyczna budowla, widoczna z odległych nawet zakątków, na stałe wpisała się w panoramę Gór Świętokrzyskich. Pochodzi z XI wieku i stanęła na niższym wierzchołku Łyśca, który niegdyś uważano za siedzibę pogańskich bogów. To stąd wziął swą nazwę Święty Krzyż. Kawałek dalej znajduje się platforma widokowa, położona ponad gołoborzami. Co to takiego? Rumowiska skalne, które pokrywają niezalesione partie Łysej Góry. Niższe partie porasta bór jodłowy, pozostałość Puszczy Jodłowej, która jest cennym elementem Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
🥾 Na Święty Krzyż prowadzi szlak turystyczny z Nowej Słupi, nazywany Drogą Królewską. Jego górny odcinek jest ułożony z kamienia. Wiedzie tu również czerwony Główny Szlak Świętokrzyski z Łysicy, najwyższego szczytu w regionie. Z Huty Szklanej można podejść łagodną drogą asfaltową, która wynosi niecałe 2 km. Z parkingu na szczyt turystów wożą też odpłatne busiki.
Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej to wyjątkowe miejsce w sercu Gór Świętokrzyskich, gdzie czas cofa się o kilka stuleci. Przekraczając bramę Osady, poczujesz się, jakby wehikuł czasu przeniósł cię w odległą przeszłość. Zobaczysz tam stare zagrody, warsztaty i posągi bohaterów ze świętokrzyskich legend. Wędrując po osadzie, spotkasz mieszkańców skupionych na wykonywaniu codziennych zajęć. Wejdziesz do domu zielarki, gdzie przygotowywane są czarodziejskie mikstury na różnorakie dolegliwości ciała i ducha. Zobaczysz warsztat garncarski, kowalski, obróbkę drewna oraz gospodarstwo bartnika. Przekonasz się, czy ulepienie glinianego garnka to sztuka łatwa, czy trudna, a także jak samodzielnie utkać płótno na koszulę.
Pobytu w Osadzie Średniowiecznej to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale przede wszystkim nauka. Przekonasz się, że życie w średniowieczu, pomimo trudu i ogromnego nakładu pracy, było również barwne, radosne i magiczne.
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.