fbpx

🗻 O czym warto pamiętać, wybierając się na wycieczkę w góry zimą?

Mariusz Majewski
Mariusz Majewski 5 Min Czytania
– Artykuł partnera –

Górskie wyprawy zawsze wiążą się z koniecznością poczynienia sporych przygotowań. Poziom trudności jednak wzrasta, jeśli planujesz zimową wycieczkę. Oto lista najważniejszych ubrań i akcesoriów, dzięki którym będziesz mógł czuć się bezpieczny niezależnie od panujących warunków.

🧤 Odzież termoaktywna, kurtka, spodnie – absolutna podstawa komfortu i bezpieczeństwa

Trudno jest nie rozpocząć rozmowy o bezpiecznych zimowych podróżach od innej kwestii niż właściwy ubiór. Patrząc z czysto pragmatycznego punktu widzenia, jest to jedyna bariera, która chroni cię przed niekorzystnymi dla twojego ciała warunkami atmosferycznymi. To przede wszystkim z tego powodu warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na tę kwestię.

Zaczynając od warstw najbliżej skóry, nie powinieneś pomijać istotności bielizny termicznej. To ona bowiem odpowiada nie tylko za izolację twojego ciała, ale również za utrzymywanie generowanego przez nie ciepła. Równocześnie jednak odzież termoaktywna męska czy damska ułatwia odprowadzanie potu, w czym dodatkowo pomóc może właściwie dobrana bluza lub inna część garderoby stanowiąca warstwę pośrednią.

Tym samym do omówienia pozostają jeszcze zewnętrzne ubrania. Kurtki i spodnie trekkingowe dostosowane do zimowych przygód muszą cię izolować, przy okazji jednak pozwalając oddychać skórze. Takie połączenie można uzyskać dzięki zastosowaniu specjalnych membran oraz wypełnień. Wodoodporność i wiatroszczelność również jest niezbędnym wymaganiem, jeśli nie chcesz szybko się rozchorować lub nabawić się poważniejszych problemów zdrowotnych na czele z hipotermią. Warto rozejrzeć się za produktami uznanych marek, np. Patagonia, które specjalizują się w tego typu odzieży.

🥾 Solidne buty trekkingowe – coś więcej niż tylko wygodny spacer

Dobór odpowiednich butów do górskich zimowych spacerów jest na tyle ważnym punktem, że zasługuje on na osobny nagłówek. Każdy fan turystyki (i nie tylko) z pewnością wie, dlaczego na obuwiu nie powinno się oszczędzać. Odpowiednia przyczepność zmniejsza ryzyko odniesienia kontuzji i pozwala pewniej stawiać każdy krok, ściągając mentalny bagaż z głowy i barków. To właśnie dlatego zwracanie uwagi na podeszwę, sposób jej wykonania, materiały oraz bieżnik ma tak kolosalne znaczenie.

Buty trekkingowe wysokiej jakości będą jednak w stanie zaoferować coś zdecydowanie więcej niż tylko dobrą, przyczepną podeszwę. To również świetna stabilizacja stawu skokowego, co w przypadku źle postawionego kroku jest w stanie uchronić cię przed odniesieniem bolesnej kontuzji w momencie, gdy znajdujesz się pośrodku niczego. Wspomniana stabilizacja w połączeniu z solidną podeszwą środkową dodatkowo amortyzuje stopę, co zmniejsza przeciążenia, odciąża stawy i pozwala ci na pokonywanie o wiele dłuższych odległości.

Dobre buty to również sucha stopa. Nowoczesne membrany z jednej strony pozwolą skórze oddychać, co przy okazji redukuje nieprzyjemne zapachy, a z drugiej nie przepuszczają wody, co w przypadku zimowych spacerów ze śniegiem dookoła ma ogromne znaczenie.

🔦 Kluczowe akcesoria – pomogą w trasie i mogą uratować życie

Ubranie ma oczywiście ogromne znaczenie w przypadku zimowych spacerów po górach, lecz równie istotny jest sam ekwipunek, jaki ze sobą zabierzesz. W twoim plecaku bez żadnego „ale” powinno znaleźć się kilka produktów, które są w stanie uprzyjemnić całą podróż, a w sytuacjach kryzysowych – być może uratować życie.

Warto mieć pod ręką coś do jedzenia i picia. Dobrej jakości termos, w którym znajdzie się kawa lub herbata, powinien więc zdecydowanie być na twoim wyposażeniu, tak samo jak pudełko na kanapki lub przekąski. W zimie dzień kończy się bardzo szybko – warto mieć więc ze sobą osobną latarkę lub czołówkę, która zapewni mobilność i dobrą widoczność po zmroku.

Baterię telefonu warto oszczędzać – nigdy nie wiadomo, kiedy konieczne będzie spojrzenie w mapę lub wykonanie alarmowego połączenia. By jednak nie pozostać bez kontaktu w dziczy, warto zabrać ze sobą powerbanka oraz kabel. Przydać może się również fizyczna mapa, która będzie kołem ratunkowym w podbramkowej sytuacji.

Nie zapomnij również o apteczce, dzięki której możliwa będzie szybka reakcja w wyniku kontuzji czy nagłej zmiany stanu zdrowia. Na wyjątkowe sytuacje warto dołożyć do niej tzw. folię życia, która jest tania i bardzo lekka, lecz jednocześnie będzie w wydajny sposób chronić przed wychłodzeniem organizmu.

– Artykuł partnera –

Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama. 👇

🔹 Polub naszą strone na FACEBOOKU.
🔸 Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
🔹 Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Udostępnij ten artykuł
Leave a Comment