Jednym z najważniejszych elementów górskiego ekwipunku jest obuwie. To właśnie rodzaj butów zakładanych na czas trekkingów w dużej mierze odpowiada za komfort i bezpieczeństwo na szlaku. Ogromna dostępność modeli i ilość specyfikacji sprawia jednak, że wybór idealnej pary jawi się jako wyjątkowo trudne zadanie. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym kwestia ta na zawsze przestanie być problematyczna!
🥾 Wysokie czy niskie – jaki rodzaj butów jest najlepszy?
Podstawowym aspektem, jakim charakteryzują się poszczególne modele obuwia górskiego, jest wysokość cholewki. Zarówno buty niskie, jak i wysokie, mają swoje oddane grono zwolenników, dlatego w różnych poradnikach można znaleźć polaryzujące opinie na ten temat. Uważa się jednak, że obuwie trekkingowe i górskie z wysokością cholewki poniżej kostki będzie lepszym wyborem na czas wiosennych i letnich wędrówek.
Również rodzaj szlaku i podłoża w tym wypadku odgrywa znaczenie, bowiem obuwie tego typu zaleca się zakładać na mniej kamieniste trasy o łatwiejszym stopniu trudności. W pozostałych przypadkach lepiej postawić na obuwie z wyższą cholewką, które pozwala zabezpieczyć stopę przed dostawaniem się wilgoci do środka, a także zmniejsza ryzyko skręceń i upadków na szlakach o nierównym podłożu. Planując trekkingi zimowe i jesienne, warto więc postawić na obuwie z cholewką powyżej kostki – nikt nie lubi przecież śniegu lub błota dostającego się do środka buta!
⛰️ Podeszwa w butach górskich – czym się powinna charakteryzować?
Wysokość cholewki to zaledwie czubek góry lodowej, ponieważ specyfikacje obuwia górskiego obejmują znacznie więcej parametrów. Zalicza się do nich kwestie obecności specjalnej membrany oraz sposobu wykonania podeszwy, decydujące o komforcie użytkowania konkretnej pary. Buty Gore-Tex posiadają specjalną siatkę umożliwiającą swobodne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie zapobiegającą dostawaniu się wody do środka buta. Aspekt ten jest możliwy dzięki specjalnej budowie materiału, który pozwala na wygodne noszenie butów górskich zarówno podczas gorącego lata, jak i w okresie zimowym.
Drugi z wymienionych parametrów dotyczy budowy podeszwy buta – wyróżnia się pary o twardej oraz miękkiej podeszwie. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, bowiem grube i odporne na zginanie podeszwy stanowią doskonałą amortyzację nierówności oraz wstrząsów, natomiast naturalne ruchy w stawach stopy są wówczas ograniczane. Z kolei buty o bardziej elastycznej i cieńszej podeszwie będą znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu, jednak przekłada się to na ryzyko odczuwania na podeszwie stopy każdego kamienia na szlaku.
🚶🏻♂️ Jak uniknąć poślizgnięć w górach?
Kwestia budowy podeszwy butów górskich odgrywa również istotną rolę w kontekście jej właściwości antypoślizgowych. Obecnie standardem jest wykorzystywanie materiałów, które nawet na oblodzonych lub mokrych szlakach będą zmniejszały ryzyko utraty przyczepności. Taką gwarancję daje między innymi technologia Vibram, która jest powszechnie wykorzystywana przez wielu producentów obuwia trekkingowego.
Buty górskie mają przede wszystkim charakteryzować się wygodą i bezpieczeństwem, dlatego podczas wybierania idealnej pary warto zwrócić uwagę na ich dokładną specyfikację. Zarówno membrana Gore-Tex, jak i grubość oraz sposób konstrukcji podeszwy mają zagwarantować odczuwanie pełnej przyjemności z podziwianych widoków i przejście kilkugodzinnej trasy bez niebezpiecznych upadków.
Jeśli spodobał Ci się wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.