AHOJ! 👉 Jeżeli nigdy wcześniej nie spałaś w schronisku, to jest to post dla Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się jakie rzeczy warto ze sobą zabrać, a które pominąć. PAMIĘTAJ! Wszystko, co zapakujesz do plecaka, musisz na własnych plecach zanieść do schroniska często po stromych szlakach. Trzymaj się więc zasady im lżej, tym lepiej. Nie będzie łatwo się spakować, szczególnie gdy podróżujesz całą rodziną, ale to gra warta świeczki. 🙂 Jestem pewna, że zyskasz piękne, bezcenne wspomnienia. Pokażesz dzieciom, że warto wyjść z własnej strefy komfortu i doświadczyć czegoś zupełnie nowego. To właśnie dzięki takim wycieczkom nauczą się, że wybierając inaczej niż zwykle, też może być fajnie. Jak dobrze wiecie, nie jest to standard lux. Polskie schroniska wymagają generalnego remontu, z czystością często jest na bakier, a toalety są wspólne. To wszystko sprawia, że mało kto decyduje się na takie rozwiązanie, a szkoda, bo to niesamowita przygoda, poranek z bajecznym widokiem i nowe znajomości. A wyżej wymienione obawy? Często na miejscu okazują się bezpodstawne.
⭐️ Przed wyborem noclegu w górach warto zajrzeć do aktualizowanego, co roku Rankingu Schronisk Górskich. Na ocenę składają się 4 główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, a także cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). W czołówce znajdziesz: tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki, Schronisko Orlica w Szczawnicy, Bacówka na Maciejowej, Schronisko Przysłop pod Baranią Górą oraz Schronisko Ornak.
SPANIE
Rezerwując nocleg w schronisku, decydujesz się na własny śpiwór lub dodatkowo płatną pościel (oczywiście używaną i często w kiepskim stanie). W Samotni to koszt 15 zł od osoby. Jeśli będziecie kupować śpiwór pod kątem spania w schronisku model o temperaturze komfort/limit 15 °C wystarczy. Trzymaj się zasady im mniejszy i lżejszy, tym lepiej. Śpiąc w pokoju wieloosobowym, warto rozważyć także maskę na oczy i stopery do uszu. Dla rodziców młodszych dzieci polecamy jednorazowe nocniki np. Tron dzieki którym nie będziecie musieli w nocy chodzić z maluszkami do schroniskowej toalety. Jeśli chodzi o papier toaletowy, to nam się nie przydał, wszędzie było go pod dostatkiem, ale w zapasie, a dokładnie plecaku mieliśmy kilka opakowań chusteczek.
UWAGA! Jeżeli jedziecie do schroniska z dziećmi, koniecznie dopytajcie, czy łóżka są piętrowe i czy mają barierki. Możecie też to sprawdzić w galerii internetowej schroniska. To bardzo ważne, bo może się okazać, że w trzy osoby wylądujecie na jednym łóżku. 🙂
ŁAZIENKA
Jedną z podstawowych rzeczy są klapki lub sandałki. Jeżeli masz zamiar się kąpać w schronisku, zabierz je koniecznie ze sobą. Tym bardziej że możesz w nich chodzić po schronisku, co będzie dużo wygodniejsze niż w górskich butach. Dodatkowo zabierz ręcznik szybkoschnący i mydło 2w1. Przyda się również kosmetyczka z możliwością zawieszenia (w łazienkach często nie ma gdzie postawić rzeczy). Najlepiej wszelkie płyny przelać do lotniskowych pojemników 100 ml a kosmetyki mieć w wersji mini. W schroniskowych warunkach polecamy zrezygnować z płynów do kąpieli specjalnie dedykowanych dla kobiet, mężczyzn i dzieci tylko zabrać jeden płyn pod prysznic dla całej rodziny np. dla niemowlaków.
JEDZENIE
W schronisku jest dość drogo, dlatego zabierze ze sobą wasze ulubione przekąski i tzw. gotowce. Polecane przez Was szybkie dania to: produkty marki LoyFood, SoFood, InnaBajka i wyroby Kościuszko. Dodatkowo przydadzą się chleb, kabanosy, pasztety, konserwy, pasty warzywne i zupki chińskie. Na słodko: nutella, owocowe owsianki, kisiel, budyń, musy owocowe, batony i obowiązkowo herbata oraz kawa, które w schronisku kosztują zwykle ponad 10 zł.
NACZYNIA KUCHENNE
Spakowaliście już sporo jedzenia czas więc na naczynia. Jeśli ładnie poprosicie, to może dostaniecie kubek z baru, ale my zabraliśmy ze sobą zestaw własnych naczyń i bardzo często z nich korzystaliśmy. W sprzedaży są fajne zestawy naczyń turystycznych / campingowych / piknikowych np. z firmy McKinley lub Practic. Warto pomyśleć także o sporku, czyli łyżce, widelcu i nożu w jednym. Z doświadczenia wiem, że gdy zabieram ze sobą naczynia, warto też zapakować gąbkę i płyn do naczyń w 100 ml buteleczce oraz ściereczkę. Dzięki temu szybko we własnym pokoju lub w łazience mogłam umyć kubek, łyżeczkę itp. Dodatkowo na każdy wyjazd pakuje kilka worków na śmieci, które przydają się nawet na brudne ubrania lub przemoczone buty. Worki są również dodatkowym zabezpieczeniem przed deszczem. Pamiętajcie, że najlepsze plecaki z czasem mogą przemoknąć. Przyda się również kilka opakowań chusteczek higienicznych, oraz jedno opakowanie chusteczek nawilżonych. Pierwsze przydają się na szlaku a drugie, by przetrzeć ubrudzoną bluzkę, spodenki, buty lub po prostu stół po jedzeniu.
WODA
W części noclegowej dla gości schroniska udostępniony jest czajnik, w którym bezpłatnie możesz zagotować wodę. Polecamy mieć ze sobą butelkę z filtrem i napełniać ją wodą z kranu. Oczywiście my wnieśliśmy do schroniska ponad 10 litrów wody, ale raczej nasze plecy i nogi nie były z tego powodu zadowolone i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na dłuższą metę będzie właśnie butelka z filtrem, w którą na następny raz zaopatrzymy całą rodzinę.
CIEKAWOSTKA Na szlaku mogą przydać się także tabletki uzdatniające wodę np. firmy Javel. Po ich zastosowaniu woda jest bezpieczna do picia i przyrządzania posiłków. Tylko UWAGA z tabletek do uzdatniania wody korzystajcie tylko na szlaku, gdy jest to niezbędne. Pamiętajcie, że to chemia, która zmienia smak wody oraz jest przeznaczona dla osób dorosłych. Szczerze to lepiej wziąć ze sobą dodatkową butelkę wody ze schroniska. 🙂
ELEKTRONIKA
W schroniskach gniazdka są zwykle w części restauracyjnej lub na korytarzu. Są to części wspólne, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą powerbank oraz rozgałęziacz prądu, by jednocześnie ładować kilka telefonów. Dla spragnionych nocnego oglądania gwiazd, których w górach zdecydowanie więcej na niebie polecamy spakować do plecaka latarkę. Najlepsza będzie czołówka, którą pewnie nieraz wykorzystacie na szlaku.
UBRANIA
Przekonałam się, że nawet w wakacje kurtka przeciwdeszczowa i polar/ciepła bluza to podstawa. Często marzyłam również o cienkich rękawiczkach, czapce lub opasce na uszy oraz kominie na szyje. Za dnia na szlaku mocno wiało, a wieczorami temperatura spadała do 10 C. Z podstawowego wyposażenia zabierzcie: bieliznę, skarpety, koszulkę z krótkim i długim rękawem oraz krótkie spodenki i choć jedną parę długich dresów. Oczywiście przyda się również piżama ale jeżeli bardzo wam zależy na jak najlżejszym plecaku, to możecie położyć się spać w koszulkach, w których będziecie wędrować następnego dnia.
ZABAWKI
Jadąc do apartamentu, hotelu i również do schroniska zawsze mamy w plecaku np. kredki, bierki, karty, kości, ulubione książki, zeszyt i mini gry planszowe. Oczywiście bardzo często w schroniskach dostępne są planszówki i książki, ale my swoich faworytów lubimy mieć przy sobie na każdej wyprawie. Każdy rodzic dobrze wie, że takie dziecięce pewniaki mogą uratować niejeden dramat lub dodać siły podczas spadku formy.
DODAJ COŚ OD SIEBIE!
Wszystkie wyżej wymienione rzeczy to nasze osobiste spostrzeżenia. Każda rodzina jest jednak inna, a Twój komentarz pomoże nam stworzyć kompletną listę. Dzięki niej osoby, które pierwszy raz będą nocować w schronisku, będą miały ułatwione zadanie. Śmiało! Dodaj coś od siebie. 💬
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.