PAŁAC MARIANNY ORAŃSKIEJ:
Pałac zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 73 x 48 metrów. Posiada 4 narożne wieże o wysokości 33 metry każda. Podczas zwiedzania obejrzycie pokaz multimedialny dokładnego rozmieszczenia poszczególnych elementów zamku. 2 wewnętrzne dziedzińce przedziela arkadowy krużganek. Wokół pałacu znajduje się rozległy park ze stawem. Nam ze względu na deszcz nie udało się pospacerować po ponad 100 hektarowym parku, ale z pewnością wrócimy do Kamieńca Ząbkowickiego, aby odkryć jego zakamarki i zobaczyć pięknie odrestaurowane mauzoleum rodziny książęcej Hohenzollernów.
ZWIEDZANIE:
Zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Grupa spotyka się u podnóża tarasów i wolnym krokiem zmierza ku górze. Już na starcie pokonacie kilkadziesiąt schodów. Na dziedzińcu przy fontannie będzie czas na pamiątkową fotkę i po kilku minutach rozpocznie się zwiedzanie wnętrza pałacu. Pałac z zewnątrz prezentuje się wspaniale! Niestety nie można tego samego powiedzieć o wnętrzu. To właśnie tutaj najbardziej widać, jakie spustoszenie uczyniły pożary i zwykłe grabieże (radzieccy żołnierze rozkradli wyposażenie, a w roku 1946 pałac spłonął). Pałacowe wnętrza w porównaniu do przepychu, jaki prezentują dawne fotografie wiszące na ścianach, nie zostawiają żadnych złudzeń. Pokazują jak na dłoni ile pracy i zaangażowania trzeba jeszcze włożyć, aby obiekt odzyskał dawny blask. Dziś pałacowe sale, chociaż uprzątnięte i w trakcie rewitalizacji nadal wyglądają jak ruina. Wnętrza wypełniają ekspozycje historyczne, kolekcje mebli z różnych epok, ryciny, pamiątki i zdjęcia rodzinne oraz przedmioty codziennego użytku. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest oryginalny fortepian Marianny Orańskiej, na którym nasz Miki oraz chętne osoby mogły zagrać co im tylko w duszy gra! Jednym z ostatnich elementów, które robi fantastyczne i bardzo dobre ostatnie wrażenie jest pałacowy taras. Rozpościera się stąd widok na Góry Złote, Bardzkie i Masyw Śnieżnika. To właśnie tu możemy sobie świetnie wyobrazić, jak pięknie musiał wyglądać pałac za czasów świetności.
👉 W POBLIŻU: Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Twierdza Srebrna Góra, Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich, Podziemna Trasa Edukacyjna po nieczynnej kopalni Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach, Wieża widokowa na Kłodzkiej Górze, Twierdza Kłodzko i Minieuroland
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.
Zaloguj się na swoje konto