🏰 Najpopularniejszy Zamek Na Szlaku Orlich Gniazd
AHOJ! Teren między Krakowem a Częstochową, zwany również Jurą Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce oraz prawdziwa kolebka rodzimej kultury. To właśnie w tej części Polski położony jest największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku – Zamek Ogrodzieniec. Najpopularniejszy ze wszystkich zamków na 🦅 Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się we wsi Podzamcze w województwie śląskim i położony jest na najwyższym wzniesieniu – ⛰ Górze Zamkowej mierzącej 515,5 m n.p.m. Mimo iż obiekt ma dziś status tzw. „trwałej ruiny”, zdecydowanie warto go zobaczyć. Kamienna, lekko połyskująca bielą konstrukcja robi fenomenalne wrażenie! Uroku dodają mu fantazyjne formy skalne – wapienne ostańce i zielone pagórki. Spacerując po tak malowniczym miejscu łatwo odnieść wrażenie, że czas stanął w miejscu. Atmosfera tego miejsca jest wyjątkowa, oddziałuje na wyobraźnię i zachwyca! 🎥 Sławę zyskał dzięki ekranizacji popularnych seriali i filmów: Janosika – Jerzego Passendorfera, Zemsty – Andrzeja Wajdy oraz Wiedźmina, w którym zamek pojawia się, jako wzgórze Sodden, na którym rozegrała się finałowa bitwa.
ZWIEDZANIE ZAMKU:
➡️ W stronę zamku prowadzi nas asfaltowa droga, wzdłuż której ciągną się stragany z pamiątkami i chińskimi zabawkami. Zamek można zwiedzać samodzielnie z przewodnikiem lub audio-przewodnikiem. 🗺 Przy zakupie biletów dostajemy mapkę i śmiało możemy we własnym tempie odkrywać wszystkie jego atrakcje. Pierwsze kroki stawiamy na przedzamczu ze wspaniałym widokiem na zamek. Niegdyś miejsce to zapewniało schronienie okolicznej ludności, dzisiaj organizowane są tu ⚔️ inscenizacje bitew, turnieje łucznicze i pokazy walk. Nasze chłopaki chcieli wejść na każdą skałę, przeskoczyć przez każdą ławkę… trochę, więc nam zajęło dodarcie do bramy wejściowej.
➡️ Po przekroczeniu suchej fosy wchodzimy na teren dziedzińca otoczonego wysokimi murami, po których została wyznaczona trasa zwiedzania. Nasz Ignaś błyskawicznie odnalazł samotnie wiszący łańcuch, z którego zrobił sobie huśtawkę…🤫 Następnie przeszliśmy w kierunku studni i krętymi schodami dotarliśmy do dawnych zamkowych pomieszczeń – kuchni, sypialni, biblioteki oraz skarbca.
➡️ Trasa jest prosta i urozmaicona. Tworzy niepowtarzalny klimat i wspaniałą atrakcję dla małych i dużych odkrywców – zarówno w górnej części zamku skąd można podziwiać otaczający nas krajobraz oraz w podziemiach, w których panuje półmrok. W cenie biletu jest także wejście na wieżę widokową, do sali muzealnej na ekspozycję broni i zbroi rycerskich – niestety zamkniętych z powodu pandemii.
❗️Oczywiście cały czas musimy mieć swoje dzieci „na oku”, ponieważ wąskie i strome schody, często wyślizgana nawierzchnia oraz wysokość, po której się poruszamy może podnieść poziom adrenaliny nie jednym rodzicom.
➡️ Po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na spacer po okolicy. Znajdziemy tu liczne skałki, fantastycznie wkomponowujące się w krajobraz, salę tortur, mnóstwo ławek i polany zachęcające do piknikowania.
HISTORIA ZAMKU: Zamek Ogrodzieniec nie miał lekko – wielokrotnie był zdobywany, niszczony i ponownie odbudowywany.
📌 Zamek Ogrodzieniec położony jest na Górze Janowskiego, zwanej również Górą Zamkową (515m n.p.m.) nie powinno, więc dziwić, że już w 1138 roku za panowania Bolesława Krzywoustego wzniesiono w tym miejscu mury obronne zwane 🐾 Wilczą Szczęką. Kamienny zamek, w stylu gotyckim wzniesiono z inicjatywy 👑 Króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350 – 1370r. Warownia wielokrotnie zmieniała właściciela, by w pierwszej połowie XVI wieku znaleźć się w rękach rodu Bonerów, należących do grona najbogatszych i najbardziej wpływowych rodów w Polsce. Z ich inicjatywy w latach 1530-45 zamek przebudowano w stylu renesansowym, a rezydencja zyskała miano 🏰 drugiego Wawelu. Seweryn Boner zostawił majątek czterem synom, wszyscy oni jednak zmarli wcześnie nie doczekawszy się spadkobierców. Zamek przejęła jego jedyna córka Zofia. Wyszła za wojewodę lubelskiego Jana Firleja, który wzmocnił obronność zamku otaczając go nowoczesnymi umocnieniami: bastionem i suchą fosą.
🔥 Za początek upadku zamku w Ogrodzieńcu można przyjąć okres potopu szwedzkiego z lat 1655-1660. Podobnie jak inne zamki na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zamek splądrowano i spalono. Mimo ogromnych zniszczeń w drugiej połowie XVII wieku nowy właściciel Stanisław Warszycki podjął się próby odbudowy zamku. Otoczył zamek murem, zbudował bramę wjazdową z mostem zwodzonym oraz nowe stajnie. Niestety jego wysiłek poszedł na marne gdyż w 1702 roku Polska stała się areną kolejnej wojny – ⚔️ Wojny Północnej. Wojska króla szwedzkiego Karola XII splądrowały i spaliły zamek.
🧱 Obiekt popadał w coraz większą ruinę gdyż koszty odbudowy zamku przekraczały możliwości finansowe kolejnych właścicieli. W 1810 roku ruinę opuścili ostatni mieszkańcy a mury zaczęto rozbierać i wykorzystywać, jako materiał budowlany doprowadzając w ten sposób do jeszcze większej dewastacji.
🚶♂️W 1885r. ruiny zamku odwiedził Aleksander Janowski, który zainspirowany widokiem warowni założył Polskie Towarzystwo Krajoznawcze (późniejszy PTTK), a ruiny w Ogrodzieńcu zostały symbolem jego organizacji. Po II wojnie światowej na zamku wykonano prace konserwatorskie i zabezpieczające, po których Ogrodzieniec udostępniono turystom.
LEGENDY:
🔸 O czarnym psie – ponoć w księżycowe noce na murach zamku pojawia się olbrzymi czarny pies, ciągnący za sobą wielki łańcuch. Jak twierdzą wtajemniczeni, jest to dusza bogatego właściciela zamku Stanisława Warszyckiego – dzielnego i walecznego człowieka, który skutecznie odpierał ataki Szwedów. Znany był również, jako okrutny człowiek, który znęcał się nad poddanymi oraz swoimi żonami. Za jego panowania w Ogrodzińcu wybudowano „ męczarnie Warszyckiego”, w której osobiście nadzorował torturowanie poddanych. Według legendy nie umarł w wyniku śmieci naturalnej, lecz jeszcze za życia został porwany przez diabły i zamieniony w czarnego psa, który do dzisiaj straszy w zamkowych murach.
🔹 O dwóch braciach – dawno temu w zamku mieszkało dwóch chciwych braci, którzy doprowadzili do licznych konfliktów z mieszkańcami. Według legendy tuż przed śmiercią zapragnęli, by ich ciała pochowano we wspólnym grobie wraz z ich całym majątkiem. Życzynie się spełniło, a grobu strzegło czterech rycerzy. Ich miecze zroszono wodą święconą, dzięki której odpędzali złe duchy, skrzywdzone przez chciwych braci.
🔸 O zamkowej studni – legenda związana z postacią Anzelma z Józefowa, który dawno temu odbywał na zamku służbę wojskową. Pozostawił on w domu piękną żonę, lecz po dwóch latach zapragnął wrócić do domu. Ówczesny właściciela zamku w zamian za zwolnienie ze służby nakazał mu wykopać studnię na zamkowym dziedzińcu. Anzelm szybko wziął się do pracy, lecz mijały dni, miesiące i lata, a wody w studni nie było. Gdy ujrzał wreszcie lustro wody był tak wyczerpany, że tuż po wydostaniu się na powierzchnię zmarł. Według legendy w tym samym momencie zniknęła także woda ze studni, którą Anzelm zabrał ze sobą do grobu.
SZLAK ORLICH GNIAZD:
🦅 Orle Gniazda to szlak turystyczny przebiegający przez województwa małopolskie i śląskie. Szlak łączy dwa miasta – Kraków z Częstochową i liczy ponad 160km. Swoją nazwę wziął od majestatycznych 🏰 średniowiecznych warowni, które wybudowano niczym orle gniazda na jurajskich skałach. Większość z nich powstała za panowania 👑 Kazimierza Wielkiego. Zamki miały strzec granicy Królestwa Polskiego przed awanturniczymi sąsiadami. 🌿 Trasa przebiega przez tereny chronione, do których należą rezerwaty przyrody na Górze Zborów, w dolinie Wiercicy oraz w Górach Sokolich.
🔴 Wytyczenie szlaku zaproponował w 1927 r. wybitny polski geograf Stanisław Leszczycki. Oznaczono go kolorem czerwonym. Dziś Orle Gniazda tkwią w ruinie, są restaurowane lub odbudowywane, ale wszystkie bez wyjątku przyciągają rzesze turystów. Ze szlaku korzystają miłośnicy pieszych wycieczek, rowerzyści, amatorzy biegania, nordic walking, narciarstwa i koni – dla wszystkich bez wyjątku wyznaczono odpowiednią wersję szlaku.Więcej informacji na temat Orlich Gniazd znajdziecie klikając tutaj!
.
CO WARTO WIEDZIEĆ:
📌 Zamek Ogrodzieniec – Ulica Zamkowa, 42-440 Podzamcze.
📧 biuro@zamek-ogrodzieniec.pl
💻 www.zamek-ogrodzieniec.pl
🗓 Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu otwarty jest codziennie od kwietnia do listopada.
🎫 Można kupić bilety łączone z wejściem na Górę Birów i do Parku Miniatur.
🚗 W okolicach Zamku Ogrodzieniec jest kilka parkingów, z których można skorzystać podczas przyjazdu na zamek. Wszystkie znajdują się do kilku minut marszu od bramy głównej.
👻 W każdy wakacyjny piątek na zamku organizowany jest „Wieczór z Duchami”, podczas którego przewodnik zabierze Was w podróż po zamkowych murach a z ciemnych zakamarków wyłonią się niespodziewanie zjawy i upiory.
⚔️ Dodatkową atrakcją są organizowane w niedzielne popołudnia (od maja do końca września) bezpłatne pokazy walk rycerskich i dawnych tańców na dużym dziedzińcu.
🍲 Na terenie zamku działa sezonowy punkt gastronomiczny i restauracja Karczma Rycerska w podziemiach zamku.
🎡 Tuż przy zamku znajduje się Park Rozrywki Ogrodzieniec.
🏰 Nieopodal Zamku Ogrodzienieckiego znajduje się zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów.
Jeśli spodobał Ci się Nasz wpis UDOSTĘPNIJ GO PROSZĘ,
klikając w poniższy baner Facebooka lub Instagrama.
Polub naszą strone na FACEBOOKU.
Zajrzyj na Nasz INSTAGRAM.
Obejrzyj więcej filmów na Naszym kanale YOU TUBE.